×

Uwaga

Could not instantiate mail function.

Spróbuj przypomnieć sobie klimat filmów science fiction, a w nich naukowca, który pracuje nad sztuczną inteligencją. Takie zadania to właśnie praca dla absolwenta Kognitywistyki. Ta dziedzina wiedzy, zajmuje bowiem się funkcjonowaniem i elektronicznym modelowaniem działania mózgu. Marzeniem każdego kognitywisty jest utworzenie i rozwój sztucznej inteligencji. Dziś naukowcy starają się w laboratoriach odkryć mechanizmy działania umysłu, by móc powielać je w swoich programach komputerowych. W Polsce można już od jakiegoś czasu uczyć się kognitywistyki.


Jak przygotować się i aplikować na kierunek Kognitywistyka?

Przyszły student powinien odznaczać się świetnymi ogólnymi wynikami w nauce, z racji tego że kognitywistyka to nauka, która czerpie zarówno z dziedzin humanistycznych, jak i ścisłych. Kandydat na studia w tej dziedzinie powinien mieć znaczną wiedzę ogólną i być otwarty na równoczesną naukę wielu dyscyplin. Idealny kandydat na studia kognitywistyczne rozumie i docenia piękno poezji, pisze programy komputerowe i zna najnowsze osiągnięcia nauk przyrodniczych, a także nie straszna mu filozofia i logika.

Czego nie spodziewasz się na Kognitywistyce?

Studia kognitywistyczne to zmieszane studia medyczne, filozoficzne, psychologiczne oraz informatyczne. Zajęcia odbywają się w laboratoriach, placówkach badawczych i w instytutach badawczo - rozwojowych, w ramach praktyk oraz wizyt studyjnych. Taka wielodziedzinowość wymusza różne style nauki oraz szerokie zainteresowania u adeptów kognitywistyki.

W jaki sposób zdobędę umiejętności praktyczne i uzupełnię wykształcenie?

Obserwując ścieżki karier ludzi, którzy ukończyli studia na kierunku Kognitywistyka, można powiedzieć, że niestety nie dają one gwarancji pracy w dziedzinach związanych ze studiami. Do ośrodków badawczych oraz uczelni krajowych i zagranicznych dostają się jedynie najlepsi absolwenci. Czy to oznacza, że przeciętny absolwent kształcił się, by zostać bezrobotnym? Z pewnością nie. Szeroka wiedza i analityczne zdolności kognitywisty sprawią, że zostanie on przyjęty z otwartymi rękami w branży analityki internetowej, w sektorze finansowym - bankach oraz instytucjach ubezpieczeniowych, a także w marketingu oraz branży PR.

Komentarze obsługiwane przez CComment