Interesujesz się polityką? Wiesz dużo o sprawach międzynarodowych? Chciałbyś poznawać zasady i prawidła protokołu dyplomatycznego? Jeżeli na większość z tych pytań jesteś w stanie odpowiedzieć "tak", z pewnością powinieneś rozważyć podjęcie studiów w zakresie stosunków międzynarodowych. Kierunek jest świetną szansą na pogłębienie wiedzy o relacjach międzynarodowych, globalizacji polityki, dyplomacji Studia są ciekawe, a ich program bardzo zróżnicowany. Swoją rozległą wiedzę mogą wykorzystać w biznesie, organizacjach współpracy międzynarodowej, pracy dla rządu.
W jaki sposób zostać studentem Stosunków międzynarodowych?
Odpowiedź na to pytanie trzeba podzielić na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy wypełnienia wymagań formalnych i zdobycia indeksu. Druga to przygotowanie, które pomoże w przetrwaniu pierwszych semestrów i uzyskaniu pierwszych studenckich sukcesów. Aby zostać studentem na wybranej przez siebie uczelni, należy zapoznać się z informacjami pochodzącymi z komisji rekrutacyjnej. Trzeba sprawdzić, jakie przedmioty będą punktowane, w procesie układania list rankingowych. Oczywiście należy to uczynić przed złożeniem deklaracji wyboru egzaminów maturalnych. Zdobycie indeksu to tylko połowa sukcesu. Do tego, by aktywnie i mądrze spędzić pierwsze semestry nauki niezbędna jest wiedza o charakterze ogólnym, ważnym jej elementem są aktualne informacje na temat bieżących konfliktów, sojuszy, interesów państw w poszczególnych regionach oraz geopolityki stref wpływu największych graczy na arenie międzynarodowej. Niezbędne wydaje się wyjście poza podręczniki maturalne i rozpoczęcie regularnej lektury czasopism społeczno-politycznych. Nie bez znaczenia jest także rzetelna i systematyczna nauka języków obcych.
Jak studiować na kierunku Stosunki międzynarodowe, by zdobyć wiedzę i umiejętności, które staną się atutem na rynku pracy?
Jak pisał średniowieczny filozof, warto uczyć się wszystkiego, ponieważ nigdy nie wiadomo, która część wiedzy będzie w danym momencie potrzebna. Zasada ta doskonale sprawdza się w przypadku studiów, o których mowa. Niestety stosunki międzynarodowe to bardzo uniwersalny kierunek i jak zawsze w takim wypadku, trzeba postawić najpierw na zbudowanie rozległej wiedzy ogólnej. Po wybraniu specjalizacji należy konsekwentnie zgłębiać wybraną problematykę. Gruntowna wiedza specjalistyczna pomoże wybrać dobry temat rozprawy dyplomowej, która stanie się pierwszym ogniwem między studiami a pracą zawodową. Warto z zaangażowaniem brać udział w ćwiczeniach i wykładach, czerpać pełnymi garściami wiedzę z aktualnej literatury i pracować nad swoim projektem badawczym pod opieką dobrego promotora.
Czy po ukończeniu Stosunków międzynarodowych znajdę dobrą pracę?
Wyobraź sobie studenta, który nie był entuzjastą nauki i rozwoju osobistego przez wszystkie lata swoich studiów. Zdobywał przeciętne oceny, nie dał się poznać nikomu na praktykach, czy w trakcie wakacyjnych staży, nie wyjeżdżał za granicę i nie zna języków obcych. Jedynym efektem jego studiów są jedynie rozbudzone aspiracje. Tego rodzaju przykład może stanowić bardzo dobry antywzór studenckich postaw, ponieważ opisany tu przypadek to niemal pewna porażka na rynku pracy, w efekcie której "ekspert od stosunków międzynarodowych" staje się co najwyżej kasjerem w międzynarodowej (a jakże!) sieci handlowej. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi trzeba, już od pierwszego semestru, wykazywać się aktywnością, ukierunkowywać swoje dążenia poznawcze, pozyskiwać nie tylko wiedzę, ale także umiejętności i zdobywać sieć kontaktów zawodowych, do wykorzystania w przyszłości. Człowiek, który świadomie studiował i rzetelnie przygotowywał się do przyszłych wyzwań zawodowych może być spokojny o dobrą pracę zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.
|
|
ul. Świeradowska 43
02-662 Warszawa
|
Komentarze obsługiwane przez CComment