Jak wybrać studia? – radzi prof Cialdini

Profesor Robert Cialdini należy do najbardziej znanych na świecie psychologów społecznych. Obecnie związany z Uniwersytetem Stanowym w Arizonie ma tytuł doktora honoris causa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Wziął udział w inauguracji roku akademickiego na SWPS w Poznaniu, a kilka dni wcześniej na SWPS we Wrocławiu. Mówił tam o tym, co najbardziej cenimy przy podejmowaniu decyzji, jeśli fukcjonujemy w zmiennej rzeczywistości, bez możliwości opierania się na sprawdzonych przesłankach. Tutaj przeczytasz więcej na temat treści tego wykładu pt. „Wywieranie wpływu w warunkach niepewności” (ang. Influence under conditions of uncertainty).

Jedną z decyzji, podejmowanych w warunkach niepewności, jest wybór studiów. Profesor Cialdini udzielił na ten temat krótkiego wywiadu dla czytelników Kierunki.net.

Sebastian Szczęsny: Część młodych ludzi w Polsce uważa studiowanie za stratę czasu. Czy jest sens studiowania we współczesnym, zmiennym świecie?
Profesor Robert Cialdini: Podjęcie studiów jest cały czas wielką szansą na możliwość rozwoju, nawet w świecie pełnym niepewności. Główna przewaga wykształcenia wyższego obecnie nie polega wcale na kształceniu do konkretnego zawodu. Znacznie ważniejsze jest rozwój „miękkich” zdolności, obserwowanie jak działają relacje międzyludzkie oraz rozumienie jak funkcjonuje coraz bardziej skomplikowany świat. Wykształcenie uniwersyteckie daje poza tym całościowe spojrzenie na otaczające mechanizmy, którego nie daje nawet najbardziej specjalistyczne wykształcenie średnie.

Jak zatem wybrać najlepsze studia dla siebie?
Odpowiem przykładem ze swojego życia. Jako młody człowiek czytałem mnóstwo prasy – dzienników i magazynów. Moją uwagę przyciągały artykuły na najrozmaitsze tematy. O archeologii, biologii czy chemii. Ale zawsze najbardziej interesowały mnie artykuły opisujące zachowania ludzkie. I kiedy przyszło mi podejmować decyzję, w jakim kierunku się kształcić – bez wahania wybrałem psychologię społeczną, a później specjalizowałem się w badaniu motywacji ludzkich oraz czynników, które na nie wpływają. Jeśli chcesz studiować, wybierz to, co naprawdę Cię interesuje. To, co Ci w duszy gra. Pensja oczywiście jest ważna, ale nie powinna być najważniejsza. Dobre zarobki przyjdą z czasem, jeśli będziesz tylko dobry w tym, co robisz. A będziesz dobry, jeśli będziesz realizować swoje pasje.

Czasami eksperci w naszym kraju doradzają, że ważne są tylko studia dające konkretny zawód – takie jak inżynierskie, techniczne. Co Pan o tym myśli?
Zupełnie się z tym nie zgadzam. Nauki humanistyczne i społeczne są równie ważne, jak kształcenie specjalistów z dziedziny technologii czy ekonomii. Wybierając studia z tych obszarów, zyskujemy wielką szansę rozwoju. Te nauki dynamicznie się rozwijają, bo komplikują się także relacje miedzyludzkie i powstają nowe. Mało tego, jeśli połączymy wiedzę z obu tych obszarów – to tylko na tym zyskamy. Wystarczy poczytać biografie ludzi sukcesu z dowolnej dziedzinie. Wszyscy oni mówią, że w samotności by niczego nie dokonali. Potrzebna im była współpraca z innymi ludźmi, których spotkali na swej drodze. Jeśli więc wiedzą więcej o tym jak funkcjonują ludzie w społeczeństwie, tym łatwiej porwać ich do realizacji swojego projektu.

Dziękuję za rozmowę
Dziękuję bardzo.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *