cileDawno, dawno temu wyższe wykształcenie było synonimem prestiżu społecznego. Czasy się jednak zmieniły i dzisiaj studia stają się naturalną koleją rzeczy dla szerokich mas maturzystów. Zewsząd docierają do nich bowiem głosy przekonujące, że bez dyplomu uczelni wyższej są pozbawieni jakichkolwiek szans na rynku pracy. Młody uczeń słysząc raz po raz tego typu slogany czuje na sobie presję, że musi iść na studia. Nie ważne czy to odpowiada jego predyspozycjom, zainteresowaniom i możliwościom dopasowania się do rynku pracy. Jak się nie zgubić i wybrać kierunek z głową?

Jak wybrać studia? - radzi prof Cialdini- Warto studiować nawet w dynamicznie zmieniającym się świecie. Zamiast kalkulować, jaki kierunek jest najbardziej opłacalny dzisiaj, lepiej kierować się tym, co nam w duszy gra - radzi czytelnikom portalu Kierunki.net, prof. Robert Cialdini, najbardziej znany psycholog społeczny. Wtedy odniesiemy sukces, nawet jeśli przyszłość bardzo będzie się różniła od teraźniejszości - dodaje.
Ważna jest uczelnia, nie kierunek - czyli Piotr Muller radzi. 30 czerwca maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. Teraz, ich zadaniem jest podjęcie decyzji odnośnie kierunku studiów, z którym zwiążą się na następne lata. Piotr Müller, dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w poniedziałek podpowiadał przyszłym studentom na antenie Polskiego Radia 24 czym kierować się przy wyborze drogi zawodowej.
Na początku września portal MatmaNa6.pl rozpoczął czwartą już edycję kursu maturalnego z matematyki. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem jest on całkowicie bezpłatny. W ubiegłym roku z kursu skorzystało ponad 20 tys. maturzystów na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Średni wynik ma egzaminie maturalnym z matematyki wśród osób które ukończyły kurs to 77% na poziomie podstawowym i 67% na poziomie rozszerzonym.
Kierunek studiów - jak wybrać właściwy?Do zakończenia nauki w szkole średniej już blisko... Zaraz po tym egzamin maturalny i wybór studiów. Jak to będzie wyglądać? Stosując duże uproszczenie: przez następne trzy lata będziesz się… uczył, a jeśli wybierzesz jednolite studia magisterskie, to nawet przez 5 kolejnych lat. Zadbaj zatem o to, by uczyć się tego, co rzeczywiście Cię interesuje i w czym widzisz swoją przyszłość zawodową. Jak dokonać słusznego wyboru?

kierunek malyKażdego roku z wyborem kierunku studiów musi zmierzyć się kilkaset tysięcy maturzystów. Często wybierają także studenci: drugi kierunek, studia drugiego stopnia, albo zmiana kierunku studiów. Rosnące wymagania rynku pracy sprawiają, że powinna być to decyzja wyjątkowo przemyślana i trafna. Z myślą właśnie o tej dużej grupie odbiorców na Kierunki.net i Forum.Studia.net organizujemy akcję “Twój kierunek - Twój wybór”. Dołącz do niej i wybierz świadomie swoją przyszłość.

5 najbardziej przyszłościowych zawodówWielu z Was karierę zawodową będzie rozpoczynać dopiero za kilka lat, ale warto już teraz zastanowić się nad jej potencjalnym przebiegiem. Istnieje bowiem szereg zawodów, które można śmiało określić mianem perspektywicznych i przyszłościowych. Wiele zależy również od kierunku studiów, jaki wybraliście lub niebawem wybierzecie. Nasza rada: wybierzcie mądrze!
arrow 2085195 640Wybierając kierunek studiów często decydujemy jednocześnie o tym, jak będzie wyglądać nasza przyszłość – w jakim środowisku będziemy żyć, uczyć się i pracować. Na studiach kształtuje się nasza osobowość, a my zaczynamy podejmować pierwsze dojrzałe decyzje. Jak wybrać odpowiednią specjalność? Czym się kierować?