phoca_thumb_s_collegeLiczba polskich uczestników unijnego programu wymiany "Erasmus" nie przestaje rosnąć - w ciągu 10 lat skorzystało z niego prawie 80 tys. polskich studentów. Wciąż jednak niewielu obcokrajowców wybiera studia w Polsce.
 
W roku akademickim 2007/08 na zagraniczne stypendium dzięki "Erasmusowi" wyjechało 12,85 tys. studentów z Polski - nie tylko na studia, ale też staż zawodowy w firmach lub organizacjach. To 7 proc. wszystkich zeszłorocznych stypendystów. Od roku 1998/99 polskich stypendystów "Erasmusa" było w sumie 79,23 tys.
  
Polacy najczęściej wybierają Niemcy (2,5 tys.), Hiszpanię (1,5 tys.), Francję (1,2 tys.) i Włochy (1 tys.). To kraje, które same wysyłają w ramach "Erasmusa" najwięcej swoich studentów i były najpopularniejszymi, wraz z Wielką Brytanią, celami wyjazdów wszystkich 184 tys. studentów, którzy w ostatnim roku akademickim skorzystali z programu.
  
Dzięki wprowadzeniu po raz pierwszy w ramach programu staży w firmach lub organizacjach za granicą, liczba stypendystów wzrosła o 5,2 proc. w porównaniu z rokiem 2006/2007. KE szacuje, że właśnie ta forma stypendium - a nie studia na uczelni - będzie coraz bardziej przyciągać studentów. Polskich stażystów było w zeszłym roku aż 975.
  
Raport KE potwierdza, że Polska wciąż przyciąga niewielu studentów zagranicznych - w zeszłym roku było to zaledwie 2,4 proc. wszystkich stypendystów, czyli 4,4 tys. Najwięcej było z Turcji (kraje spoza UE też uczestniczą w programie "Erasmus") - 770. Poza tym najliczniejsze grupy stanowili Hiszpanie, Niemcy, Francuzi i Portugalczycy.
  
Od początków w 1987 r. do połowy 2009 r. w programie "Erasmus" wzięło udział ponad 2 mln studentów, z czego ponad 60 proc. to kobiety. Wyjazdy trwają zwykle jeden semestr, ale mogą się przedłużyć nawet do roku. Miesięczne stypendium przyznawane studentom w ramach programu wynosi obecnie ok. 240 euro.
 
PAP - Nauka w Polsce, Michał Kot

Komentarze obsługiwane przez CComment