phoca_thumb_s_reka_maturzystyByć może w przyszłym roku sama matura już nie wystarczy. Żeby dostać się na studia trzeba będzie zdać kolejny egzamin. Ministerstwo nauki, które przygotowało projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym chce bowiem, by uczelnie mogły przeprowadzać dodatkowe sprawdziany dla kandydatów na studentów. 
 
Zapowiedź ta musi cieszyć wykładowców uniwersyteckich, którzy narzekają, że nie mogą sprawdzić, jakie umiejętności posiadają przyszli studenci. Już nie raz postulowali o powrót do testów. Zwłaszcza, że wielu przyszłych studentów składa podania o przyjęcie nawet na kilkanaście kierunków, czasem tak różnych jak inżynieria na uczelni politechnicznej i filologia klasyczna.
 
Część uczelni już znalazła sposób, by poradzić sobie z problemem. Co roku do resortu nauki wpływa około 100 próśb o zgodę na przeprowadzenie dodatkowego sprawdzianu na studia. Resort rozpatruje każdą z nich, odrzuca co dziesiątą - pisze „Dziennik”.
 
Problem już kilka miesięcy temu zauważyła minister nauki Barbara Kudrycka, która powiedziała, że chciałaby, żeby to uczelniane senaty mogły same decydować o dodatkowych kryteriach rekrutacji.
Nowy przepis proponowany przez ministerstwo – jeśli zostanie przyjęty – może spowodować rewolucję. Zniknęłaby bowiem zasada, że jedynym kryterium naboru na studia są wyniki z nowej matury.
 
teks przeredagowany, autor: luk., pszl; Źródło: PAP

Komentarze obsługiwane przez CComment