Strajk nauczycieli może wpłynąć bezpośrednio na tegoroczną rekrutację na studia. Ministerstwo Edukacji Narodowej uspokaja sytuację, ale czy ma rację? Nauczyciele wydają się być zdeterminowanymi, żeby strajkować podczas klasyfikacji, rad pedagogicznych zatwierdzających oceny, trwania i oceniania egzaminów maturalnych. A to wszystko grozi zawirowaniami dla tegorocznych kandydatów na studia.
Dawno, dawno temu wyższe wykształcenie było synonimem prestiżu społecznego. Czasy się jednak zmieniły i dzisiaj studia stają się naturalną koleją rzeczy dla szerokich mas maturzystów. Zewsząd docierają do nich bowiem głosy przekonujące, że bez dyplomu uczelni wyższej są pozbawieni jakichkolwiek szans na rynku pracy. Młody uczeń słysząc raz po raz tego typu slogany czuje na sobie presję, że musi iść na studia. Nie ważne czy to odpowiada jego predyspozycjom, zainteresowaniom i możliwościom dopasowania się do rynku pracy. Jak się nie zgubić i wybrać kierunek z głową?
Prestiż nauki za granicą i niewielkie koszty studiowania? To proste – należy wybrać duńską uczelnię. Studia w Danii dla studentów z Polski są bezpłatne. Jedyne o co należy zadbać we własnym zakresie to zakup materiałów edukacyjnych, podręczników czy wyjazdów uczelnianych. Niewielkie są tez koszty utrzymania: na wydatki związane z jedzeniem, zakwaterowaniem, transportem itp. wystarczy nam ok. 3000-4000 DDK, czyli 1500-3000 zł miesięcznie. Są to kwoty podobne do tych, z którymi musimy się liczyć wyjeżdżając na studia do dużego ośrodka akademickiego w Polsce.
Wybór kierunku studiów bardzo często określany jest mianem pierwszego i najważniejszego kroku w dorosłe życie. Każdego roku tysiące osób staje przed dylematem: jaki kierunek wybrać? Maturzyści nie są jednak jedyną grupą, która szuka odpowiedniego kierunku studiów. Równie często wybierają studenci: studia II stopnia i drugi kierunek studiów. Rosnące oczekiwania pracodawców sprawiają bowiem, iż studenci dążą do lepszego dopasowania swojego wykształcenia do wymogów rynku pracy. Jak podjąć właściwą decyzję? W jaki sposób wybrać kierunek studiów, który będzie dla nas interesujący i jednocześnie zapewni nam zatrudnienie po opuszczeniu murów akademickich?
W okresie ostatnich kilku lat, w Polsce realizowano rekordową liczbę inwestycji infrastrukturalnych. Nigdy wcześniej pieniędzy na budowę dróg w naszym kraju nie było tak dużo, a kołem napędowym do realizacji tych projektów było EURO 2012. Niestety, ostra konkurencja o kontrakty, a tym samym zaniżanie wartości ofert na realizację poszczególnych inwestycji drogowych do absolutnego minimum przy jednoczesnym ciągłym wzroście cen materiałów budowlanych w efekcie skutkowała poważnymi problemami finansowymi, a niejednokrotnie ogłaszaniem niewypłacalności przez wiele firm z sektora.
Na polskim rynku jest niemal 50 podyplomowych kierunków związanych z marketingiem internetowym, komunikacją w sieci, social media i zarządzaniem serwisami internetowymi. Jak wybrać te kilkanaście weekendowych zjazdów, by stać się skutecznym e-marketerem?
Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego otrzymał dofinansowanie na utworzenie nowej specjalności Ekofizyka z ochroną radiologiczną na kierunku Fizyka. Rekrutacja rozpocznie się już w lipcu 2012 r. Na studia ma zostać przyjętych 20 osób.
Strona 1 z 3