×

Uwaga

Could not instantiate mail function.

Znajomość takich języków oprogramowania jak Java, C#, Ruby on Rails pozwala na łatwe zamustrowanie się do dobrej pracy w sektorze nowoczesnych technologii. Nauka ich jest nie jedną silną stroną kierunku informatyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Studia informatyczne na tym Wydziale wyróżnia także praktyczne stosowanie w sektorze ICT przetwarzania big data, internet of things (IoT), machine learning oraz rozwiązań mobilnych i chmurowych. Atutem jest ścisła współpraca z branżą IT, w tym Intelem i Microsoftem.


Początkujący Informatyk zarabia 4000-5000 złotych, a po kilku latach może liczyć na płacę rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc czasami przekwalifikować się albo zmienić kierunek studiów, aby otworzyć drzwi do pracy w branży IT. Wystarczy wybrać informatykę na takiej uczelni, gdzie jest mało teorii, a dużo praktyki. Jak na Collegium Balticum w Szczecinie.


Informatyka to nauka, która ma charakter zarówno techniczny, jak i ścisły. Gdyby zastanowić się, czy dominującą rolę pełni w tej dziedzinie teoria, czy praktyka, należałoby stwierdzić, że teoria służy tam praktyce. Do rzadkości nie należą także wypadki, w których praktyka odsłania przed nauką nowe idee teoretyczne. Z pewnością można powiedzieć, że wieloletnia nauka matematyki nie jest na tym kierunku przypadkowa i znajduje ona swoje bardzo istotne zastosowania w trakcie nauki innych przedmiotów. Dlaczego więc, w języku angielskim studia informatyczne nazywane są "Computer science"? 

Przygotowanie do studiów informatycznych

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, można jednak zauważyć, że taka nazwa jest nieco myląca. Stawia bowiem w centrum zainteresowania komputer, tymczasem jest on jedynie jednym z narzędzi. To trochę tak jakby zamiast słowa ogrodnictwo, używać nazwy "łopatologia". Informatyka to pasjonująca dyscyplina wiedzy, prawdziwy raj dla ścisłych i praktycznych umysłów, które docenią olbrzymie bogactwo dziedzin informatycznych. Należą do nich takie obszary jak: administracja sieci, algorytmika, grafika komputerowa, modelowanie komputerowe, programowanie czy webmastering. W szkołach średnich bardzo łatwo rozpoznać uczniów, którzy postawili sobie konkretne, a jednocześnie trudne do osiągnięcia cele. Ludzie, pragnący otrzymać indeks na najlepszych kierunkach politechnicznych, medycznych czy prawniczych odrzucają w trakcie nauki w szkole średniej zbędne przedmioty i starają się uzyskać jak najlepsze oceny z dziedzin, które uwzględniane są w procesie rekrutacji na wymarzonych przez nich kierunkach. Otrzymanie oceny dostatecznej z języka polskiego nie zawsze jest hańbą. Jeżeli w parze ze słabymi wynikami z przedmiotów humanistycznych, idą oceny celujące z fizyki, matematyki i języków obcych, można powiedzieć, że abiturient potrafi określać i konsekwentnie realizować swoje życiowe cele.

Studia na kierunku Informatyka - wysokie wymagania i dynamiczny rozwój

W czasie nauki student musi poznać wszystkie elementy wiedzy informatycznej, które pozwolą mu rzetelnie w przyszłości wykonywać zawód powiązany z wybraną specjalizacją. Podstawą jest oczywiście matematyka, programowanie, architektura baz danych i wiedza o algorytmach oraz systemach operacyjnych. Informatyka to studia, które realizowane są w oparciu o projekty tworzone przez studentów. W trakcie pracy nad indywidualnymi zadaniami można liczyć na merytoryczną i fachową pomoc pracowników naukowych. Studia przygotowują do samodzielności, dlatego bardzo ważne jest by studenci rzuceni na głęboką wodę umieli radzić sobie z nawet najtrudniejszymi wyzwaniami zawodowymi.

Informatyk na rynku pracy

Jakie cechy, umiejętności oraz zdolności mogą sprawić, że absolwent informatyki będzie mógł przebierać w zleceniach i zmieniać pracę jak rękawiczki, uzyskując coraz lepsze wynagrodzenia i warunki zatrudnienia? Z pewnością ogromne znaczenie ma znajomość języków obcych. Nie bez wpływu pozostaje także ilość i jakość zrealizowanych projektów, historia zatrudnienia oraz rozległość sieci zawodowych kontaktów i znajomości. Szczególnie cenieni są informatycy zdolni do współpracy nie tylko w ścisłym gronie specjalistów z zakresu IT, lecz także fachowcy zdolni do rozmowy z laikami, którzy nierzadko występują w roli zleceniodawców i interesariuszy określających specyfikację produktów projektu.

Korepretycje i kursy maturalne z matematyki

Komentarze obsługiwane przez CComment