×

Uwaga

Could not instantiate mail function.

Język hiszpański to piąty pod względem popularności język na świecie. Daleko za nim jest język rosyjski, niemiecki, czy francuski. Niemniej powszechnym okazuje się portugalski, którym posługuje się około 200 milionów ludzi. Olbrzymia popularność tej grupy językowej wiąże się z czasami konkwisty, która rozpoczęła się wraz z odkryciem nieznanego lądu, który okazał się być wielkim kontynentem na drodze do Indii. Czy opłaca się uczyć języka hiszpańskiego i portugalskiego w ramach studiów iberystycznych? Czy trudno dostać się na te studia? Zapraszamy do lektury! 


Czy warto starać się o przyjęcie na dobrą uczelnię?

Problem polega na tym, że niewiele szkół średnich prowadzi w Polsce naukę języków iberyjskich. Kandydat, który chce zadbać o wysoki poziom swojego wykształcenia, w praktyce zmuszony jest do nauki w szkole średniej aż czterech języków. Powiedzmy sobie szczerze, że jest to sytuacja idealna i rzadko kto wykazuje się aż taką determinacją, by uczyć się dwóch języków szkolnych, a do tego hiszpańskiego oraz portugalskiego, dlatego polskie uczelnie przygotowały dość szeroką ofertę dla ludzi zainteresowanych Iberystyką. Można bowiem rozpocząć naukę od poziomu średnio zaawansowanego oraz od podstaw. Dotyczy to zarówno języka portugalskiego, jak i hiszpańskiego. Trzeba też powiedzieć jasno i wprost… im większy wysiłek kandydata, tym lepszy indeks może otrzymać.

Niełatwe studia na kierunku Filologia iberyjska

Wysiłek, który trzeba włożyć w ukończenie studiów jest także dość znaczny. Języki to tylko pewna część nauki. Przedmiotem studiów są także dziedziny wiedzy, pozornie dość odległe od głównego tematu, takie jak historia Obu Ameryk, geografia Półwyspu Iberyjskiego, studia cywilizacyjne i kulturowe nad hiszpańsko- i portugalskojęzycznymi obszarami świata, konkwista, a także problemy wywołane kolonializmem i postkolonializmem. Praktyczna nauka języka realizuje w ramach konwersatoriów. Inne zaś dziedziny wiedzy, poznaje się w ramach wykładów, ćwiczeń i seminariów.

Praca dla absolwenta Iberystyki

Filolodzy wybierają bardzo często moduł związany z przygotowaniem pedagogicznym, dzięki temu zyskują możliwość podjęcia pracy dydaktycznej. Należy jednak spojrzeć trzeźwo i zauważyć, że ilość etatów szkolnych jest dość niewielka i raczej nic nie zapowiada istotnych zmian w tym zakresie. Oczywiście trzeba też uwzględnić miejsca pracy w prywatnych szkołach językowych, tutaj można sobie pozwolić na nieco większy optymizm. Polska jest krajem, który cały czas rozwija i dynamizuje współpracę międzynarodową, zarówno w wymiarze gospodarczym, ekonomicznym, jak i kulturowym, dlatego dobrze wykształcony iberysta powinien znaleźć dla siebie pracę w Kraju. To oczywiście nie jedyna droga. Dla przedsiębiorczych i kreatywnych ludzi czeka znaczna ilość miejsc pracy, w całym świecie, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej i Południowej.

Komentarze obsługiwane przez CComment