Young white woman painter in an art studio
|

Historia sztuki – kierunek studiów

Jakie masz pierwsze skojarzenia z zawodem „historyk sztuki”? Pani kustosz, w wełnianej spódnicy z kokiem na głowie i okularami na łańcuszku, snująca się po muzealnych korytarzach? Podpowiemy Ci nieco inne obrazy. Pamiętacie postać Roberta Langdona z powieści „Kod Leonarda da Vinci”? Jej bohaterem był właśnie historyk sztuki, który miał za zadanie rozwikłać kryminalne tajemnice ukryte w dziełach sztuki minionych epok. Nie warto wierzyć w stereotypy, spróbujmy poznać prawdę o tej dziedzinie wiedzy i o studiach, które przygotowują do tego zawodu.

Gdzie studiować historię sztuki?

Historia sztuki to kierunek humanistyczny. Zobacz gdzie studiować historię sztuki.

Co potrafi historyk sztuki?

Historia sztuki to nauka, która bada i analizuje historyczne wytwory kultury materialnej, mając na względzie ich wartości estetyczne, stylistyczne i artystyczne. W dobie zauważalnego wzrostu zainteresowania historycznymi dobrami kultury i rozwojem ochrony zabytków specjalistyczne studia w tym zakresie mogą być podstawą zawodowego sukcesu! Nie każdy musi stać się bohaterem sieci sensacyjnych intryg, jednak przyznać należy, że sama materia i przedmiot zainteresowań Historii sztuki może być fascynujący. Dobry znawca sztuki minionych epok jest w stanie ocenić, zinterpretować, przedstawić kontekst historyczny i kulturowy zabytków sztuki.

Praca dla historyka sztuki

Do czego przydają się takie umiejętności i jaką pracę można znaleźć jako absolwent historii sztuki? Rynek pracy jest otwarty w przynajmniej kilku zakresach. Po ukończeniu tego kierunku można więc podjąć pracę jako: nauczyciel, instruktor w domach i centrach kultury, pracownik naukowy i dydaktyczny w uczelni; pracownik samorządowych i rządowych instytucji ochrony dóbr kultury; kurator i kustosz wystaw muzealnych i w galeriach sztuki, oraz jako organizator i animator życia kulturalnego; niezależny ekspert, rzeczoznawca lub pracownik instytucji zajmujących się handlem dziełami sztuki; bohater sensacyjnej fabuły hitu kinowego ;). Studia, w zależności od specjalizacji, świetnie przygotowują do realizacji wymienionych tu zajęć.

Umiejętności absolwenta historii sztuki

Jak widać możliwości jest wiele, dlatego kształcenie na kierunku historia sztuki jest dość intensywne. Student musi opanować wiadomości dotyczące historii wszystkich dających się wyodrębnić okresów i epok w malarstwie, rzeźbie, rękodziele, sztuce użytkowej itd. Do tego musi także poznać uwarunkowania prawne, związane z ochroną dóbr kultury i dziedzictwa ludzkości. Musi mieć także podstawową wiedzę o konserwacji i renowacji zabytków, znać dobrze środowisko artystyczne i wystawiennicze, ponieważ do jego kompetencji należy także organizacja wystaw, ekspozycji w muzeach i galeriach, jak również fachowa dokumentacja eksponatów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *