W jaki sposób przygotować się do studiów na kierunku Historia?
Każda uczelnia ustala swoje własne kryteria rekrutacji, jednak w przeważającej większości szkół wyższych o przyjęciu na studia decyduje wynik egzaminu maturalnego.
Największą wagę ma ocena z historii, oczywiście warto wybrać poziom rozszerzony, choć egzamin może okazać się niezwykle trudny.
Jakie przedmioty będę mieć na studiach historycznych?
Lista dziedzin wiedzy, które musi opanować historyk jest bardzo rozległa. Trzeba tu także uwzględnić specyfikę poszczególnych uczelni, dlatego nie istnieje uniwersalna lista przedmiotów na studiach historycznych. W wielu planach nauki można natomiast odnaleźć przedmioty o charakterze uniwersalnym, obecne w niemal każdym programie Historii. Należą do nich:
- historia nowożytna;
- język łaciński;
- metodologia nauk historycznych;
- demografia historyczna;
- historia średniowiecza;
- historia starożytna;
- archiwistyka;
- konserwacja i ochrona zabytków.
Czy po Historii łatwo znaleźć pracę?
Niestety nie. Ilość etatów w archiwach, szkołach, muzeach, galeriach i instytutach badawczych jest ograniczona. Trzeba wiedzieć, że miejsc pracy w zawodach związanych w sposób ścisły z historią nie przybywa.
Kierunek ten może być jednak podstawą wykształcenia bardzo "uniwersalnego" intelektualisty. Znajomość kultury, zasad skutecznego postępowania i osiągania celów, rozważnego podejmowania decyzji i otwartość umysłu to tylko niektóre zalety absolwentów Historii. Jak się pewnie domyślacie, studia te budują nie tylko wiedzę i osobowość, dlatego historycy mogą z powodzeniem ubiegać się o pracę w bardzo różnych branżach. Wiele wskazuje na to, że studia te mogą być bardzo uniwersalną podstawą do budowy błyskotliwej kariery!
Komentarze obsługiwane przez CComment