The Spanish Seafood paella with prawns, shrimps, octopus and mussels
|

Filologia hiszpańska (hispanistyka) – kierunek studiów

Dawno minęły już czasy, w których kierunki filologiczne oblegali przyszli nauczyciele. Specjalności pedagogiczne nadal cieszą się mniej lub bardziej zasłużoną popularnością, trzeba jednak wiedzieć, że praca w szkole nie jest już ostatecznym marzeniem filologów. Współczesne studia filologiczne to nie tylko nauka języka, ale także poznawanie kultury, historii, geografii oraz uwarunkowań społecznych i ekonomicznych danego obszaru językowego. Studia językowe, stały się uniwersalną płaszczyzną wiedzy, która może znaleźć swoje zastosowanie w wielu różnych obszarach zawodowych.

Gdzie studiować filologię hiszpańską?

Filologia hiszpańska to jeden z kierunków filologicznych. Zobacz wszystkie uczelnie gdzie studiować hispanistykę.

Czy na studia filologiczne można zgłosić się bez podstawowej lub średniozaawansowanej znajomości języka?

Tak! Wszystko zależy od wyboru uczelni. Są szkoły, które prowadzą naukę dla osób, które zdawały maturę z języka hiszpańskiego. Są także szkoły, rekrutujące kandydatów, którzy zamierzają dopiero rozpocząć naukę języka. Istnieją też uczelnie, które rekrutują zarówno osoby legitymujące się maturą kierunkową oraz osoby, rozpoczynające swoją przygodę z językiem hiszpańskim. W takich szkołach następuje podział na grupy, który dokonuje się przed rozpoczęciem pierwszego semestru.

Czy studia na kierunku filologia hiszpańska są trudne?

Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza, że niektórzy abiturienci nie wykazują talentów językowych. Można powiedzieć natomiast, że kandydat, który cieszy się z możliwości nauki hiszpańskiego, cechuje go ciekawość i dążenie do poznawania kultury i literatury hiszpańskiej, okaże się zaangażowanym studentem. Taki student raczej nie zastanawia się, czy jego studia są trudne, czy też nie. Dla niego nauka to przygoda intelektualna, która hartuje go i przygotowuje do podjęcia licznych wyzwań zawodowych. Filolog, biegły w kilku językach, może wykonywać tłumaczenia, ale także prowadzić samodzielnie interesy na całym świecie.

Czego można się nauczyć na filologii hiszpańskiej?

Przede wszystkim języka! Nie pomija się tu jednak jego historii, gramatyki opisowej, porównawczej, czy historycznej. Każdego tygodnia wiele godzin zajmują konwersatoria oraz praktyczna nauka języka. Studenci poznają także literaturę, historię oraz społeczne i gospodarcze problemy tych obszarów świata, które zostały cywilizacyjnie połączone z Półwyspem Iberyjskim.

Jakie możliwości zawodowe stwarza ukończenie hispanistyki?

Jest ich bardzo wiele. W zasadzie są wspólne, dla wszystkich Filologii obcych. Na absolwentów Hispanistyki czekają etaty związane z dydaktyką języków obcych – w szkołach różnego typu. Ciekawą opcją jest kariera akademicka. Język hiszpański jest niezbędny także w niektórych kontaktach o charakterze międzynarodowym, dlatego filologów tej specjalności poszukuje się w organizacjach międzynarodowych, instytucjach współpracy kulturalnej oraz w biznesie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *