×

Uwaga

Could not instantiate mail function.

A kto to był MacGyver!? Dla osób, które w latach 90-tych były nastolatkami, ten gość był idolem. Krążyła plotka, że z zapałki i sznurówki potrafi zrobić helikopter, a oto właśnie chodzi w mechatronice: silniczek, przeniesienie napędu, elektroniczny układ sterujący z komunikacja bezprzewodową ze SmartPhonem i właśnie powstał samochodzik sterowany z aplikacji na telefonie komórkowym. Jakby MacGyver miał do dyspozycji technologie dostępne dzisiaj! Nie wiem co by wymyślił, ale byłoby to odjazdowe!


Wbrew pozorom Automatyka i robotyka to niełatwe studia, nawet dla ludzi utalentowanych technicznie i matematycznie. Dlaczego tak jest? Programy studiów uwydatniają często rolę fizyki i mechaniki. Używanie zróżnicowanych języków programowania, narzędzi IT, wielu odmiennych systemów operacyjnych to chleb powszedni specjalistów w dziedzinie automatyki i robotyki. Jeżeli planujesz podjęcie tych studiów, z pewnością warto zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do dalszej lektury tego artykułu! 


Czy Automatyka i robotyka to trudne studia?

Wszystko zależy od człowieka. Dla niektórych, żadne studia nie będą łatwe, dla innych, niestety mniej licznych, żadne studia nie będą trudne. Trzeba jednak przyznać, że AiR to studia wielodziedzinowe. Student musi bardzo szybko nauczyć się korzystania z bardzo wielu dziedzin, by sprawnie projektować rozwiązania techniczne, które automatyzują pracę urządzeń, systemów, czy linii produkcyjnych.

Jak dostać się na AiR?

Rekrutacja odbywa się najczęściej na zwykłych zasadach, w ramach których szczególnie premiowane są nauki ścisłe, takie jak matematyka, fizyka, czy informatyka. Z pewnością warto zrobić wszystko, by zdobyć na świadectwie maturalnym jak najlepsze oceny. Doświadczenie wskazuje na to, że studentami AiR zostają kandydaci, którzy już od początku nauki w szkole średniej wyspecjalizowali się w naukach ścisłych, uzyskując imponujące osiągnięcia.

Jakie przedmioty będę mieć na Automatyce i robotyce?

Każda uczelnia tworzy swój indywidualny program studiów, jednak w tak ścisłej dziedzinie wiedzy, jaką jest Automatyka i robotyka, nie ma zbyt dużej dowolności. Każdy specjalista tej dziedziny musi poznać:
  • komputerowe systemy sterowania;
  • systemy mikroprocesorowe;
  • języki programowania;
  • zagadnienia związane z mechaniką i mechatroniką;
  • elektronikę i elektrotechnikę;
  • systemy operacyjne;
  • fizykę układów;
  • automatykę i wiele, wiele innych dziedzin.

Jakie szanse na rynku pracy ma absolwent AiR?

Studia Automatyka i robotyka to prawdziwy as w rękawie. Pracę można znaleźć nie tylko w kraju, ale i za granicą, uzyskując bardzo znaczne dochody. Wąska specjalizacja, znajomość języków oraz doświadczenie to połączenie, które jest niemal gwarancją imponującego sukcesu. Przemysł wykazuje nieprzerwane dążenie do automatyzacji procesów produkcyjnych, jest to najistotniejszym gwarantem powodzenia po ukończeniu studiów na kierunku AiR.

Komentarze obsługiwane przez CComment