Słowo "archeologia" pochodzi z języka greckiego, w wolnym tłumaczeniu może oznaczać wiedzę o tym, "co najdawniejsze". Jak współcześnie definiowana jest ta dziedzina wiedzy? Za archeologię uważa się czynności zmierzające do rekonstrukcji minionej społeczno-kulturowej działalności człowieka, na podstawie materialnych źródeł archeologicznych ukrytych w ziemi, na ziemi oraz w morzu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tym kierunku studiów, zapraszamy do lektury odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania! Zainteresowany? Zapraszamy do dalszej lektury!
W jaki sposób przygotować się do nauki na studiach archeologicznych?
Historia, historia i jeszcze raz historia. Nie wolno zapominać, że egzamin maturalny to nie tylko historia starożytna, choć oczywiście można wybrać jako przedmiot dodatkowy
łacinę i kulturę antyczną. Z pewnością w trakcie studiów przyda się wiedza z geografii i znajomość języków obcych.
Jakie przedmioty tworzą plan studiów na kierunku Archeologia?
Do najpopularniejszych można zaliczyć:
- archeologię śródziemnomorską;
- archeologię nowożytną;
- antropologię etnologię;
- osteologię;
- geologię i geomorfologię;
- historię;
- teorię archeologii.
Czy na kierunku Archeologia są jakieś zajęcia poza wykładami i ćwiczeniami?
Oczywiście! Studenci mają możliwość pracy w laboratoriach, specjalistycznych pracowniach, a wakacje nie zawsze są dla nich czasem odpoczynku. W trakcie letniej przerwy
uczestniczą w wykopaliskach archeologicznych na całym świecie zdobywając doświadczenia i nową wiedzę.
W jaki sposób zdobyć pracę po ukończeniu archeologii
Student archeologii ma mnóstwo okazji do zbudowania sieci kontaktów zawodowych. Jego zawodowe portfolio składa się z praktyk, staży, studiów w uczelniach zagranicznych realizowanych w ramach programów wymiany międzynarodowej, a także znajomości języków obcych.
Taki dorobek pozwala na uzyskanie pracy w instytutach badawczych, na uczelniach oraz w terenie. Archeologów zatrudnia się także w różnego rodzaju placówkach kulturalnych.
Komentarze obsługiwane przez CComment