Zadaniem aktora jest wcielenie się w rolę. W pewnym sensie oznacza to kształtowanie własnej elastycznej tożsamości, jako odpowiedzi na wymagania reżysera i partnerów scenicznych. Dobry aktor musi być świetnym psychologiem, dysponować empatią i wrażliwością. Z drugiej strony zawód ten wymaga racjonalności, odporności na krytykę i umiejętności prowadzenia twardych negocjacji. Zanim wybierzesz ten kierunek, warto gruntownie przemyśleć decyzję o wyborze studiów. 


Jak dostać się na Aktorstwo?

Oprócz świetnie zdanej matury musisz dysponować naturalnym talentem, ponieważ w większości uczelni kandydatów czeka bardzo surowy egzamin. Aby przygotować się do tego wydarzenia postaraj się zyskać doświadczenie sceniczne w lokalnym domu kultury, biorąc udział w przeglądach i konkursach recytatorskich. Jeżeli masz talent wokalny - śpiewaj, jeśli interesujesz się choreografią i ruchem scenicznym - tańcz. Musisz dążyć do uzyskania zupełnej swobody na scenie, zredukować tremę i nauczyć się koncentrować na aktorskich zadaniach.

Jak przebiegają studia aktorskie?

Zajęcia praktyczne powinny stanowić integralną część procesu nauki. Dziedziny kształcenia obejmują takie przedmioty jak: kultura i sztuka, literatura, technika aktorska, sztuka teatru, umiejętności aktorskie. Zajęcia na tym kierunku to nie tylko wykłady i ćwiczenia. Z pewnością wiele godzin spędzisz w teatrze, zarówno jako widz oraz jako aktor w trakcie przedstawień realizowanych w ramach nauki.

Czy po Aktorstwie można znaleźć pracę?

Osoby, które ukończyły aktorstwo bardzo często prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jako freelancerzy świetnie sprawdzają się we współpracy z różnymi podmiotami artystycznymi. Oczywiście nawet początkujący aktor może z powodzeniem znaleźć zatrudnienie w:
  • teatrze - dramatycznym, muzycznym, lalkowym;
  • filmie;
  • telewizji;
  • radiu;
  • dubbingu;
  • placówkach kulturalnych i wychowawczych;
  • projektach artystycznych i programach edukacyjnych.
Rekrutacja do różnych ról bardzo często prowadzona jest w oparciu o castingi, dlatego warto być przygotowanym na znaczną ilość porażek i niewielką ilość sukcesów.

Komentarze obsługiwane przez CComment