Portrait of smiling doctor
|

Kierunek lekarski – kierunek studiów

Kierunek lekarski realizowany na akademiach lub uniwersytetach medycznych nie bez przyczyny postrzegany jest jako prestiżowy i niezwykle trudny. Wystarczy spojrzeć na ilość kandydatów na jedno miejsce oraz odsiew studentów po pierwszej i drugiej sesji egzaminacyjnej. Do tego trzeba zauważyć, że studia na Kierunku lekarskim wymagają nie tylko dobrej pamięci i innych walorów intelektu, ale także odporności na stres, racjonalności, gotowości do poznawania anatomii w prosektorium, żelaznego zdrowia. Zapraszamy do dalszej lektury! 

Gdzie studiować kierunek lekarski?

Kierunek lekarski to kierunek medyczny. Zobacz gdzie studiować kierunek lekarski.

Rekrutacja na kierunek lekarski – kropla drąży skałę

Jak już można się zorientować studia lekarskie nie są pisane wszystkim. Aplikacja do wybranej akademii bądź uniwersytetu medycznego wymaga doskonałego przygotowania na poziomie rozszerzonym z przedmiotów przyrodniczych, takich jak biologia, chemia czy fizyka. Ważna jest także znajomość języków obcych. Wielu kandydatów w obliczu pierwszej porażki rekrutacyjnej wybiera inny kierunek, by po poprawieniu wyników matury po roku jeszcze raz zmagać się o przyjęcie na wymarzone studia. Warto pochwalić taką postawę, o ile jest ona zakorzeniona w realnej ocenie możliwości intelektualnych kandydata. Niestety większość ludzi, którzy dostali się na studia lekarskie prześlizgując się przez próg rekrutacyjny odpada w pierwszej sesji.

Kierunek lekarski – studia z rozmachem

Studia lekarskie są jednymi z najbardziej kosztownych studiów, zajęcia na sali wykładowej to jedne z nielicznych godzin dydaktycznych, w czasie których student jedynie słucha i przyswaja wiedzę podaną przez belfrów. Większość zajęć wymaga wręcz tytanicznej pracy studentów. Laboratoria, ćwiczenia kliniczne, wizyty na oddziałach, samodzielne wykonywanie zabiegów i procedur medycznych pod okiem opiekunów to chleb codzienny studentów kierunku lekarskiego. Studia lekarskie same w sobie są świetnym filtrem, którego zadaniem jest wyeliminować z grup dziekańskich studentów mniej odpornych na stres… ludzie, których paraliżują nerwy, nie są bowiem w stanie przejść przez egzaminy i zaliczenia.

Lek. med. i co dalej?

Po ukończeniu studiów i otrzymania wymarzonego tytułu lekarza medycyny absolwent kierunku lekarskiego otrzymuje zwykle propozycje niskich zarobków, chyba że uzyskał status rezydenta. Same studia nie przygotowują do uprawiania jakiejś określonej gałęzi medycyny, dlatego młody lekarz dość szybko musi podjąć decyzję o wyborze specjalizacji. Można powiedzieć, że przyzwoite zarobki zaczynają się po zdobyciu dyplomu specjalizacyjnego. Zakres odpowiedzialności i obowiązków także znacząco wzrasta. Nie można się więc dziwić, że lekarze rezygnują z czynnego leczenia pacjentów i podejmują się kariery akademickiej lub pracy w komercyjnych instytucjach sektora medycznego, takich jak firmy farmaceutyczne lub firmy produkujące sprzęt medyczny. Zupełnie nieszablonowy model kariery zaprezentował Kuba Sienkiewicz, lider zespołu Elektryczne gitary. Jest on lekarzem z wieloletnią praktyką. Wyspecjalizował się w psychiatrii, a jednocześnie stał się popularnym piosenkarzem, znanym z poczucia humoru, występów na szklanym ekranie oraz świetnych przebojów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *