Compass on map
|

Geodezja i kartografia – kierunek studiów

Czy współczesny kartograf to osoba, która ręcznie wykreśla skomplikowane mapy, posługując się narzędziami kreślarskimi? Tak jak w wielu sferach życia, także i w kartografii oraz geodezji niezwykle istotne stały się techniki komputerowe. Współczesne mapy to wielkie i bardzo złożone bazy danych, które mogą, choć nie muszą, przybierać postać wizualną, a więc taką, jaką znamy najlepiej. Podobne przemiany przeszła geodezja. Choć tradycyjne techniki odmierzania terenu są nadal powszechnie używane, to jednak niesamowitym ułatwieniem jest korzystanie z pomiarów satelitarnych. Czy każdy może studiować geodezję i kartografię?

Gdzie studiować geodezję i kartografię?

Geodezja i kartografia to jeden z kierunków nauki technicznych. Zobacz wszystkie uczelnie i wydziały, gdzie możesz studiować geodezję i kartografię.

Czy każdy może studiować geodezję i kartografię?

Nie. To chyba oczywiste? Dziedziny te wymagają dość specyficznych cech charakteru i umysłu. Z jednej strony trzeba wyróżniać się wyobraźnią przestrzenną, świetną pamięcią i zdolnościami matematycznymi, a z drugiej trzeba być gotowym na pracę w terenie, w trudnych warunkach i znoszenie niewygód związanych ze specyfiką pracy geodety.

Jak przygotować się na studia?

Zobacz, jakie procedury rekrutacyjne obowiązują w wybranej przez Ciebie uczelni. Powinieneś znaleźć listę przedmiotów, które trzeba dobrze zdać w trakcie egzaminu dojrzałości. Warto uczyć się geografii, matematyki, informatyki i języków obcych.

Czy geodezja i kartografia to studia przy desce kreślarskiej?

I tak, i nie. Wiadomo, że aby osiągnąć zaawansowaną wiedzę w każdej dyscyplinie, należy poznać jej metody tradycyjne. Współczesna geodezja i kartografia to dyscypliny, które bardzo obficie czerpią ze zdobyczy najnowszych technologii. Trudno sobie wyobrazić studia w tej dziedzinie bez dostępu do danych satelitarnych, map numerycznych, baz danych i narzędzi informatycznych, które dostępne są w specjalistycznym oprogramowaniu.

Czy języki obce są istotne dla geodety i kartografa?

Oczywiście! Warto zastanowić się, czy zamierzasz całe zawodowe życie spędzić w Polsce, czy bierzesz też pod uwagę możliwość zdobycia doświadczeń za granicą. Oczywiście podstawą jest język angielski, niemniej jednak, powinieneś rozpocząć też naukę mniej popularnego języka obcego, który zapewni Ci dobry start w kraju, do którego zdecydujesz się wyjechać.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *